v
ارسال سفارشات به سراسر کشور
شماره های تماس: 09123692785 -88618425 ایمیل :Info@citygenn.com

استفاده و اثرات نیترات نقره در دندانپزشکی


١٣٩٩/٢/٣٠
چکیده

نیترات نقره

در این مطالعه، ما در مورد استفاده مورد نظر از محلول نیترات نقره بحث خواهیم کرد، محلولی که به مدت چندین سال در درمان های پزشکی متعددی استفاده شده است، در معرض محلول نیترات نقره خصوصا در طول آماده سازی مواد مطالعه علمی و تغییرات رخ داده در پوست بیرونی، قرار گرفته است. نیترات نقره سومین عنصر مورد استفاده پس از طلا و مس است. نیترات نقره در حوزه های مختلفی استفاده می شود: برای التهاب لثه، بهداشت دهان یا از بین بردن بوی بد دهان در درمان عفونت های کاندیدا و پوسیدگی های دندان. نتیجه گیری: اگرچه نیترات نقره در حوزه های مختلف دندانپزشکی استفاده می شود، استفاده گسترده از آن اینجا یک مسئله نیست. در دندانپزشکی، محلول نیترات نقره بیشتر در مطالعات علمی مسلوب است و نه به علت ویژگی های درمانی آن. در استفاده از محلول های شیمیایی مانند نیترات نقره، اقدامات حفاظتی مانند استفاده از دستکش، عینک، ماسک و غیره باید در نظر گرفته شود.
 
کلمات کلیدی: نیترات نقره، میکروسیتی، ریزنشت 
 
مقدمه
نیترات نقره (AGNO3) مهمترین نمک نقره است (شکل 1). این ماده کریستال های بدون رنگ سنگینی را نشان می دهد. این ماده که پس از طلا و مس به عنوان فلز سوم شناخته می شود، اثری ضد باکتریایی دارد. از آنجایی که این ماده بسیار آسان در آب و الکل حل می شود، به عنوان ماده اصلی برای بدست آوردن تعدادی از ترکیب های نقره مورد استفاده قرار می گیرد. در طول تاریخ از نقره برای درمان های پزشکی استفاده شده است.
آپلود عکسآپلود عکس
شکل 1. نیترات نقره

نیترات نقره معمولا برای متوقف کردن پیشرفت پوسیدگی دندان، ضدعفونی کردن کرم خوردگی های دندان یا جلوگیری از عفونت ها، پوسیدگی، برای حفظ بهداشت دندان، در درمان بوی بد دهان و در دیگر بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از نقره در درمان بیماری های سیستمیکی مانند دیابت، چاقی، سرماخوردگی رایج، واکنش های آلرژیک، پسوریازیس استفاده می شود.
 
مواد و روش ها
آماده کردن محلول های نیترات نقره
0.05 N و 0.1N محلول نیترات نقره معمولا استفاده می شود.
 
2.2 0.05N  نیترات نقره
  •  8.495±0.0001گرم نیترات نقره با یک مقیاس دقیق، توزین می شود.
  • یک لیتر آب خالص در بطری شیشه ای ضد نور ریخته می شود.
  • محلول با ریختن نیترات نقره از قبل توزین شده به آب خالص شده آماده می شود.
  • محلول آماده شده بین 6 یا 10 دقیقه ، بوسیله ترکیب کردن رقیق می شود
2.3. N 0.1 نیترات نقره
  •  16.990±0.001گرم نیترات نقره با مقیاس دقیقی توزین می شود.
  • یک لیتر آب خالص در بطری شیشه ای ضد نور ریخته می شود.
  • محلول با ریختن نیترات نقره از قبل توزین شده به آب خالص شده آماده می شود.
  • محلول آماده شده بین 6 یا 10 دقیقه ، بوسیله ترکیب کردن رقیق می شود.
 
حوزه های استفاده از نیترات نقره در دندانپزشکی
در مطالعه انجام شده توسط پنک و همکاران در سال 2012، تحقیقات اینویترو، اینویوو و بالینی بیان کردند که ترکیبات نقره معرف های مورد استفاده به منظور جلوگیری یا از بین بردن پوسیدگی های دندان در دندان های دائمی و دندان شیری هستند. اما گفته شد که این محلول منجر به رنگ زدایی و آزردگی و آماس پالپی در دندان کناری می شود. از سوی دیگر، کارایی آن روی آزردگی و آماس پالپی و حساسیت شدید عاج دندان ارزیابی شد اما نتیجه موثری حاصل نشد. حتی مشاهده شد که نیترات نقره به درون مواد پر کننده نفوذ می کند.
پنال و همکاران در نظر می گیرند که روش فعالیت ترکیب نقره و جلوگیری از زدودن مواد معدنی یک تاثیر ضدباکتریایی از لحاظ جلوگیری از تشکیل غشای سلول باکتریایی، تکثیر آنزیم استاپلاسمی و با DNA باکتریایی دارد.
وانگ و همکاران ریزنشت مواد چسبناک متفاوت را با استفاده از محلول نیترات نقره بررسی کردند. آنها نمونه های آماده شده را برای مدتی پس از چرخه های حرارتی پنجاه – پانصد و پنجاه C در نیترات نقره قرار دادند و نفوذ محلول را با استفاده از موقعیت یاب دیجیتال و ابزارهای متفاوت مشخص کردند. در نتیجه این تحقیقات، ما می بینیم محلول نیترات نقره برای بسیاری از مواد چسبنده، در ارزیابی نشت مواد پر کننده قوی و ریزنشت مواد درزگیری کننده ریشه دندان و مواد متعدد، مزیت های دارد. در طول این مطالعات، از مقطع نگاری رایانه ای، میکروسکوپ اسکن الکترونی (SEM) ، بافت برداری و تکنیک های رادیوگرافی متعددی برای نشان دادن نفوذ نیترات نقره به مواد استفاده می شود.
عفونت کاندیدا یکی از گسترده ترین عفونت های قارچی شناخته شده در دندانپزشکی است. سولفادیازین نقره یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده به عنوان یک عامل ضدمیکروبی رایج در بیماران دچار سوختگی است. این ماده براحتی حل شونده از نیترات نقره و سدیم سولفادیازین سنتز می شود. در مطالعات انجام شده در شرایط اینویترو، کارایی سولفادیازین نقره در برابر آلبیکان ها نشان داده شد.
 
اثرات نیترات نقره
یک دندانپزشک 27 ساله لکه های سیاهی را روی روپوست پس از نفوذ نیترات نقره هنگام آماده کردن مواد یک فعالیت علمی مشاهده کرد (شکل 2). رنگ زدایی 5 یا 6 ساعت پس از کار رخ داد.
آپلود عکس
شکل 2. نفوذ نیترات نقره و بخش های کلوئیدی مشاهده شده به صورت سیاه رنگ روی روپوست

نیترات نقره در روپوست پراکنده شده است و کلریدهای نقره را با واکنش نشان دادن به کلرید موجود در عرق تشکیل داده است. کلرید نقره از نظر فتوشیمیایی بوسیله نور فرابنفش فعال می شود و بخش های کلوئیدی نقره فلزی را تشکیل می دهد. بخش های ایجاد شده به صورت لکه های سیاه مشاهده می شوند و در روپوست نفوذ می کنند. محلول 0.5 درصدی غلظت کم نیترات نقره، نشان داده شده است که باکتری ها را در شرایط اینویترو غیرفعال می سازد اما در شرایط اینویوو اینگونه نیست. نشان داده شد که غلظت هیچ تاثیری روی رشد سلول های روپوست ندارد.
پس از ظهور لکه های سیاه روی روپوست، انتقال آنها با فرد دیگر یا گسترش آن از یک بخش بدن به بخش های دیگر موضوع مطالعه نیست زیرا واکنش  نیترات نقره  و تشکیل کلرید نقره بسیار سریع رخ می دهد.
رنگ زدایی را نمی توان با شستن از بین برد. با این حال در طول دو تا سه هفته این لکه های سیاه هنگامی که روپوست خود را احیا می کند، محو می شوند. پس از تماس با نیترات نقره، یک شست و شوی سریع با آب شور گسترش آن را کاهش می دهد. استفاده از این محلول در بیماران دارای آلرژی به نیترات نقره و در بارداری محدود است.
نتیجه گیری
نیترات نقره به عنوان یک عامل درمانی به مدت چندین سال خصوصا در حوزه پزشکی استفاده می شود. اگرچه این محلول در حوزه های متفاوتی در دندانپزشکی استفاده می شود. استفاده رایج از آن در حقیقت اینجا مطرح نیست. در مقابل، به جای ویژگی درمانی آن، محلول نیترات نقره به میزان زیادی در فعالیت های علمی در دندانپزشکی مرجح است.
مهمترین نکته ای که باید هنگام کار با نیترات نقره در نظر گرفت خواندن دستورالعمل های ایمنی روی برچسب یا روی بسته بندی مواد استفاده شده به گونه ای بسیار دقیق است. باید هنگام آماده کردن این محلول از دستکش و عینک استفاده شود. محلول باید در یک مکان تاریک نگهداری شود زیرا با نور واکنش می دهد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر، قیمت و سفارش این کالا اینجا کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی سیتیژن صرفا در زمینه مواد شیمیایی آزمایشگاهی فعالیت داشته و کالاهای ارائه شده توسط این فروشگاه به هیچ عنوان کاربرد خوراکی و دارویی ندارند.